o nás   |   cestování   |   lokality   |   akce / slevy   |   kurzy potápění   |   technické potápění   |   servis   |   fotogalerie   |   videogalerie   |   e-shop
DIVETRAVEL – CK POTÁPĚČI s.r.o. byla založena jako nástupce Cestovní Agentury DIVECREW
Reného Melichárka, která fungovala od roku 1997 do roku 2006, kdy mohla již reagovat pouze
na konkrétní objednávky našich klientů – potápěčů. Vzhledem
ke zpřísnění zákonů o cestovních agenturách a kancelářích nyní cestovní
kancelář pracuje jako právnická osoba, zajištěna všemi povinnými
pojištěními... Doufáme, že zkušenosti nasbírané při všech našich
organizovaných i soukromých cestách za potápěním se bohatě
promítnou do námi připravovaných zájezdů nebo potápěčských
výprav, zajištěných na základě vašich konkrétních požadavků...
Pevně věříme, že uspokojíme Vaše i ty nejnáročnější
představy o potápěčské dovolené či expedici.
EGYPT - Safari loď
___Jižní nejen vraková cesta

Jižní nejen vraková cesta z Hurgady do Marsa Alamu
cena : 28.900 Kč

   7dní na lodi Martina I./z to. ho 6 potápěcích dnů, včetně 
Salem Expressu a nových vraků Poseidonia a Black Line 
POPIS LODI MARTINA I

Cena zahrnuje:
•  Týdenní pobyt na lodi pro potápěče -
(6 nocí a 6 potápěcích dnů, loď vyjíždí na moře v pondělí ráno, případně za 20 Euro na osobu již po příletu - pokud dodvolí kapitanát)

• Letenka s letištními taxami a palivovým příplatkem
• Plnou penzi, moučník a ovoce  a nealkoholické nápoje po
dobu pobytu (cola, fanta, sprite, voda, čaj, káva)
• Neomezené potápění 
(foukání vzduch)
• Zapůjčení zátěže, potápěčské láhve S180 (případně
 S100 DIN, twin 2xS80 s manifoldem, 3x stage S80 bez postrojů za poplatek)
• Český průvodce a egyptský
• Transfer v Hurghadě na loď
• Zákonné pojištění CK proti úpadku

Cena nezahrnuje:
• Vízum 25 USD – platí se na letišti při příletu
• Pojištění cestovní a potápěčské individuální
• Bakšíšné 40 EURO
• Případné dodělání zvyšovacích kurzu AOWD nebo absolvování kurzu EANX - Nitrox basic a EANX - Nitrox Adwanced za výhodné ceny
• Případně vstup do rezervace Giftun 5 EURO
 Potápění s nitroxem pro certifikovane - 5 Euro za láhev a nebo 50 Euro za týden ( fouká se pokud dovolí počasí,  časové rozložení mezi ponory,plánovaná hloubka poonoru atd..., max 32 EAN) 
 

              
Nezapomenout:
• 1 x kopii pasu (na A4)
pro nezbytná povolení k vyplutí lodi
• kopii potápěčské licence
• kopie potápěčského pojištění
– doporučujeme DAN,
případně pro Vás rádi zajistíme Allianz na týden za 414 Kč 
• pokud se chystáte na noční ponory – nezbytnou součástí výstroje dvě lampy a jedno poziční světlo (stroboskop či chemickou tyčku - lze dokoupit na lodi)

• deko bojka (lze dokoupit na lodi)


Zábava pro nepotápěče a potápěče
šíša, knihovnička, filmotéka, společenské hry
vodní lyže  a waveboard 10 euro na 15 mimut, pokud jezdíte a nezkoušíte....
kluzák pro dvě osoby
banán pro čtyři osoby

kajak pro dvě osoby
                                                       

Itinerář  cesty ( pozor opačný směr  - z Hurghady):
Tato cesta je s pravidla šestidenní,  ale pokud se podaří - může být i sedmidenní na vyžádání skupiny za poplatek.

1. Den
  Po příletu do Hurghády, většinou v brzských ranních hodinách, si nakupte ve Free shopu pivo, případně večerní aperitiv. Před výstupovou halou Vás čeká průvodce, se kterým pojedete asi 15 minut do přístavu. Přístav je nejmodernějším v celém Egyptě a  skýtá komfort Evropských Marin.
Během dne dostanete snídani, oběd i večeři a zůstane Vám spoustu času na odpočinek po letu a i návštěvu Hurgády.

2. Den
  Po snídani v 8.00, se čeká až do příchodu místní policie, která provede nezbytnou kontrolu. Vyplouvá se většinou okolo 9 – 10 hodiny. 

SHAAB ABU RAMADA
   Útes Abu Ramada je vzdálen cca 1 hodiny cesty od přístavu a slouží jako mělká lokalita na první – tzv.vyvažovací ponor. Po skoku z lodi a vyvážení se potopíte do max.
hloubky 10 a míjíte stěnu útesu po levé nebo pravé straně. Na ponoru je zajímavá maketa žraloka na zajímavém podstavci. Můžete zde spatřit rejnoky, perutýny a různé druhy korálových ryb.

SEVEN TOWERS – Tobia Arba
Je jedna z nejkrásnějších lokalit u Safágy. Na legendární lokalitě z maximální hloubky 16 metrů vyrůstá 5 věží v těsné blízkosti. Pokud začnete počítat věže, pak z lodi před ponorem vypadají jako by jich bylo 7. Většinou zde provádíme dva denní a jeden noční ponor, kde budeme kotvit přes noc. Můžete zde potkat od nejběžnějších druhů korálových ryb,olihní, chobotnice, hadovce, murény, rejnoky, kraby, napoleóny, ježíky až po žraloky bělocípé a listovce. Největší raritou je ale noční ponor s množstvím perutýnů využívající k lovu malých rybek světlo lamp. Není výjimkou spatřit také lovící murény nebo lovící homolice.
Lokalita je vhodná pro začátečníky, zkušené i fotografy.


3. Den
SALEM EXPRES
    V časných ranních hodinách přejezd k útesu, odkud budeme vyjíždíte k vraku Salem Expres.
Patří k nejznámějším vrakům pro svoji „krvavou“ historii v celém Rudém moři, který se potopil za dodnes nevyjasněných událostí. 11.12.1991 po změně kurzu narazil Salem v plné rychlosti do útesu a přibližnjě za 5 minut se potopil. Na palubě tehdy bylo kolem 700 osob. Podařilo se zachránit jen asi 160 lidí a pro zbytek se stala loď ocelovou hrobkou.
Vrak je dlouhý cca 100 metrů a leží na pravoboku v hloubce od 10 – 31 metrů.
Ponory se většinou provádí dva -  ze člunu, který Vás veze od nedalekého útesu, kde jsme zakotveni.. Při prvním obeplavete vrak lodi z vnějšku a při druhém můžete nahlédnout podrobněji do některých útrob vraku. Salem je vhodný jak pro začátečníky, tak pro velmi zkušené vrakové potápěče vybavené patřičnou výstrojí potřebnou k penetraci do vraku. Salem má neobvyklou atmosféru na rozdíl od jiných dříve potopených vraků.
Kdo nechce druhý ponor na vraku,  může se potápět na útesu, u něhož kotvíme. Útes vystupuje z pískového dna z hloubky  8 – 12 metrů a je bohatě porostlý sasankami a korály.¨


SHAB SHEIR
     Nejdelší útes v této lokalitě, na kterém můžete udělat více ponorů. Na západní straně začíná majákem a na východní straně končí dvěma samostatnými útesy. Jeho stěna je ze severní strany bohatě porostlá měkkými a tvrdými korály. Jižní strana je jen velmi málo bohatá na
korály, zato na některých místech najdete jeskyňky s převisy. Na útesu je také několik zbytků safari lodí, které nezvládly u kotvení náhlou změnu směru větru.
  Krásné ponory jsou také na východní straně. Podle zájmu se můžete potápět mezi korály nebo na vrak Poseidonia.
  Z lodi nebo člunu obeplouváte několik větších korálových věží vyrůstajících z hloubky okolo 20 metrů. Lokalita je krásná svými soutěskami a jeskyňkou, která Vás dovede až na  korálové pole na severní straně. Potkáte zde murény, bodloky, papouščí ryby, trnuchy a občas i žraloka bělocípého.
     Těsně od kotvicí lodě je v hloubce 22 metrů vrak safari lodě s obrovskou murénou jávskou. Lokalita je vhodná i pro začátečníky.

4. Den
ABU KAFAN

  V ranních hodinách přejezd na Abu Kafan. Patří k nejkrásnějším útesům, který najdeme v okolí Safági. Velký útes oválného tvaru směřuje ze severu na jih. Na těchto stranách jsou písčitá plata, na kterých vyrůstají menší věže, bohatě porostlé měkkými a tvrdými korály. Východní a západní strana útesu dosahuje hloubek přes 40 metrů. Loď je za příznivých povětrnostních podmínek zakotvena na jižní straně, kde je  kryta před vlnami. Ponory můžeme absolvovat přímo z lodi nebo ze člunu jako proudový ponor. Podle síly proudu začínáme od začátku severozápadní stěny nebo od středu. Občas se proudy mění, proto je doporučována signální bóje. Na lokalitě můžete potkat, kromě běžných druhů korálových ryb, také žraloky, siby,  manty a hejna barakud. Ponory na této lokalitě patří k náročnějším.


VRAK POSEIDONIA – novinka!!!!

    Dalším velmi příjemným překvapením na jižní cestě z Hurgády je vrak lodi Poseidonia, vzdálený asi 2 kilometry od Salem Expresu na severní straně útesu Shaab Sher.
   Vrak leží  převrácen téměř na vrchní palubě v hloubce od 7 –do 18 metrů. Trajekt, původně určený pro přepravu pasažérů, měří cca 120 metrů a je nejdelším v této oblasti. V jedné z otevřených palub spatříte na stropě mnoho záchranných vest. Je vhodný jak pro začátečníky, tak je zajímavý pro zkušené vrakové potápěče. Stáří vraku se odhaduje na cca 7 let.

5. Den
PANORAMA REEF

  Panorama je legendárním útesem vystupujícím z obrovské hloubky okolo 340 metrů. Velký útes se skládá z několika plat, kdy nejkrásnější z nich je na severní straně a největší na jižní. Severní plato začíná ve 20m a končí okolo 40metrů. Zde začíná nejčastěji proudový ponor,  kde můžete pozorovat hejna barakud, kranasů, tuňáků, žraloky a při štěstí rejnoky a manty. Plato je bohatě porostlé měkkými a tvrdými korály na jedné velké a několika malých věžích. Útes obeplouváte po pravé straně s proudem v zádech, kde se střídá hrana okolo 25metrů s téměř rovným srázem. Zde můžete potkat napoleony, žraloky, chňapaly a jiné pelargické ryby. Pod kotvícími loděmi na jižní straně je velké plato od 18 – 30metrů. Většinou na tomto okraji plata se uskutečňují hloubkové ponory do 40 a více metrů, pro potápěče s TMX směsmi. Stěny útesu jsou překrásně porostlé do hloubky 10metrů, s nesčetnými sasankami plnými klaunů a sapínů.
Výborná viditelnost na této lokalitě, padající stěny do modrých hloubek… se Vám na dlouho zaryje do paměti.


UMM HAL HAL – MIDLE REEF
  Krásný mělký útes vhodný na noční přespání nabízí několik druhů ponorů.
Jihovýchodní strana je překrásně porostlá tvrdými korály a patří k nejkrásnějším místům v celém Rudém moři. Proudový ponor se začíná na východní straně skokem ze člunu. Ve směru k lodi se necháte unášet proudem v hloubce mezi 5 – 10 metry a kocháte se obrovskými koloniemi různých druhů korálů. V malé hloubce míjíte soltýny ,  kranasy a sapíny. Těsně pod hladinou pozorujete jehlice Chorán a občas i zvědavou karetu.


6. Den
VRAK BLACK LINE – novinka!!!!

   Pokud je skupina nakloněna na vrakové potápění, jede se na Black Line. Vrak se nachází v blízkosti suchého doku jižně od Safágy. Bojka  se sestupovým lanem vede do středu lodi. Loď  leží na levoboku, přídí na 260 stupních v hloubce od 17  - 34 metrů. Po našem měření má délku 108metrů a na výšku 22metrů od lodního šroubu po kapitánský můstek. Na některých místech je porostlý měkkými korály. K místním obyvatelům patří rejnoci – trnuchy, metaříci a netopýrníci. Nevýhodou této lokality je horší viditelnost, která se od cca 10 metrů snižuje s hloubkou na 1- 2 metry v nejnižší části u dna.

ABU HASHIS
  Abu hashis získal svoje jméno po pašerácích Hašiše, kteří se před léty v této oblasti zdržovali.Hloubka
od 12 – do16 metrů je ideálním terénem pro začátečníky,  ale i pokročilé. Lokalita se skládá z několika větších útesů a množství malých na vnější straně a vraku bývalé safari lodě, která leží v hloubce 14 metrů. Na písčitém dně, místy pokrytém stolovými korály spatřit ploštěnce dlouhohlavého(krodýlí rybu), ropušnice, jěžíky, murény a jiné typické zástupce v této oblasti.
Na jižní straně padá pozvolná stěna do hloubky okolo 30 metrů.

ABU RAMADA ISLAND

Pozdní ponor na blízké lokalitě Hurgády vzdálené jen asi 1 hodinu, Vás jistě nezklame. Malý vrak  a množství velkých murén jávských, trnuch a mnoho dalších druhů ryb to potvrzuje. Ponory se provádějí jak ze člunu tak z lodi. Pozvolné dno padá od stěn ostrova do hloubky až 30 metrů.

7. Den
Dva poslední ponory před odletem se dělají na lokalitách blízkých Hurgády.
      Nejvyhlášenější  místo na potápění se nachází na jiho - východě od ostrova Malý Giftun v Národnom parku Giftun. Lokalita je považovaná za těžší a nejzajímavější na proudové ponory v okolí Hurgády. Stěna ostrova padá do velké hloubky, kde je rozdělena nejprve převisem a později prvním a druhým platem. Mohou vás zde zastihnout silné proudy, které většinou od severu přinášejí potravu pro korály a korálové ryby. Proto je toto místo jedním z nejbohatších na podmořský život.
Ponor se provádí skokem ze zodiaku a jelikož stěna je několik set metrů dlouhá, musí se místo výskoku skupiny naplánovat dle spotřeby a zkušeností potápěčů. Většinou se začíná u policejní stanice, kde se ponoříme na okraj prvního plata do 30 metrů. Plato je pokryté měkkými a tvrdými korály. Na stěně mezi prvním a druhým platem v hloubce od 20 – 30 metrů se nachází několik desítek fantastických velkých měkkých korálů -  Gorgónií – Rohovitek. Druhá plošina je v hloubce do 20 metrů a její stěny jsou od hladiny bohatě porostlé měkkými i tvrdými korály. Dvě jeskyně a množství úkrytů na stěně nabízí k pozorovaní murény, krokodýlí ryby, velké kanice hnědoskvrné, různé hejna klipkovitých ryb, chňapali a třeba zde potkáte i karetu, která si právě pochutnává na měkkém korálu či sasance nebo dokonce spícího leopardího žraloka, což se poštěstilo nám….. V malé hloubce pod hladinou loví jehlice Choran….podvodní ráj….


VRAK MINA
  Poslední ponor celého týdne se většinou provádí na vraku Mina.
Tento nejznámější vrak v Hurgádě leží jen několik desítek metrů od dnešního nového přístavu. V 50. letech minulého století dostali minolovku Egypťané od Ruska. V roce 1970 byla v 6 denní válce potopena. Dostala zásah od Izraelského bombardovacího letounu a okamžitě klesla na levý bok na dno do hloubky od 27 – 30 metrů. Ještě před pár lety jste na mořském dně mohli vidět různé tipy munice a asi 15 metrů od lodi leží dodnes letecká bomba. Z fauny můžete pozorovat sasanku s klauny,  perutýny, kanice a extrémně velkou murénu jávskou.
Na lokalitě bývá často proud a je určen pro zkušenější potápěče.

Po závěrečném obědě na lodi odjíždíme okolo 16 - 17 hodiny do hotelu v Hurgádě, kde je zajištěna večeře, případně i snídaně v závislosti na času odletu.

8. Den.
Popřejeme si dobré ráno a  následuje transport na letiště a přelet do Prahy.  

pocasi

DIVETRAVEL - CK POTÁPĚČI s.r.o., Jana Růžičky 1144, 148 00 Praha 4 - Kunratice, mobil: 608 412 001, 777 246 637